ثبت ملی


به دنبال اجرای پروژه" ایجاد کسب و کار پایدار از طریق صنایع دستی برای حفاظت ازمنابع طبیعی" که توسط تیم موسسه آوای طبیعت پایدار و با حمایت سازمان ملل متحد و سازمان جنگلها و مراتع در سال 92در روستاهای تاجمیر،نازدشت،کسراب،حجت آباد و همت آباد انجام شد، عروسک های دست ساز منطقه احیا ، تولید و عرضه شد. در حال حاضر بیش 15 خانواردر حال تولید عروسک های محلی خود هستند و از این طریق بخش مهمی از وام های مربوط به منابع طبیعی خود را پرداخت می کنند.

به بیان خانم کفاش زاده که در این پروژه ما را همراهی میکنند:

از آذر ماه سال 1392 که پیشنهاد ثبت فن ساخت عروسک های بومی خراسان جنوبی مطرح شد فعالیت های بسیاری برای تکمیل پرونده صورت گرفته که تهیه برنامه های تلویزیونی، انتشار اخبار و مقالات در جراید ، شرکت در جشنواره های متعدد درون مرزی و برون مرزی، برگزاری تور های ویژه عروسکی و برگزاری کارگاه های آموزشی از جمله این فعالیت ها بوده است.

و به بیان خانم احسانی مسئول پروژه:
 این محصولات سازگار با محیط زیست هستند و نشانه های فرهنگ غنی منطقه را با خود همراه دارند.بنابراین  نسل جوان با ساختن این عروسک ها نه تنها در محل زندگی با فرهنگ خود آشتی می کنند بلکه با فروش آنها، وابستگی خود را به منابع طبیعی کاهش می دهند و از طرفی ارزشهای فرهنگی خود را به سایر مناطق صادر می کنند.

هر چند سازندگان اصلی این عروسک ها بانوان هستند ولی سایراعضای خانواده نیزدر ساخت آنها مشارکت دارند.سازندگان، داستانهای زندگی و آرزوهایشان را می نویسند و به عروسکهای خود نصب می کنند.حس سازندگی، تقویت خلاقیت و اعتماد به نفس و افزایش امید به زندگی علاوه برایجاد شغل و معیشت مکمل از مزایای تولید این محصولات به شمار می رود .


پوپک عظیم پور نیز مدرس تیاتر عروسکی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در سخنرنی درباره عروسک ها گفته:

  در حین ساخت عروسک ها لالایی ها، شعرها و خاطرات زندگی روستایی عشایری که دانش بومی ارزشمندی در آن نهفته است نیز احیا می شود. همچنین وی نمونه های دیگری همچون لوپتو، لیلی، قورچوق وگلین که از عروسک های بومی دیگر استان های ایران است را معرفی نمود و یاد آور شد که ساخت عروسک به مثابه ساخت یک فرهنگ کوچک از جامعه محلی است چرا که یک عروسک با خود پوشاک، آرایه ها، داستان ها و دیگر آداب ورسوم بومی را نیز معرفی می نمایند.


دکتر فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی :

در مراسم رونمایی این اثر که در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد انجام شد، ضمن تشریح قوانین و کنوانسیون های مربوط به ثبت آثار تاکید کرد که ثبت آثار ناملموس درفهرست یونسکو ازسال 2006  آغاز شده است که ایران تاکنون موفق به ثبت ده اثر در این فهرست گشته است.  تا کنون آثار بسیاری در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده که افزون بر فن ساخت عروسک بومی می توان به مراسم باران خواهی در خراسان جنوبی و مراسم  مراسم گل غلتان نوزاد در دامغان و تکم گردانی در اردبیل اشاره نمود.
در حال حاضر فقط 10 اثراز میراث ناملموس کشورمان در یونسکو به ثبت رسیده است. مراسم جشن نوروز و ردیف های موسیقی ایرانی ازجمله این اثار هستند.

به امید روزی که ثبت جهانی در رزومه عروسک های بومی قرار گیرد و این هنر بیشتر از پیش معرفی شود .

تصاویری از ساخت عروسکها روستا تاجمیر خراسان جنوبی

ثبت ملی عروسکهای خراسان جنوبی

ثبت ملی عروسکهای خراسان جنوبی

 

 

ثبت ملی عروسکهای خراسان جنوبی

/ 2 نظر / 114 بازدید
مه سو

چه عروسک های دوست داشتنی ای

مه سو

سلام...برای ماه مبارک رمضان ختم چند جزئی قرآن گذاشتم....اگه دوس دارین در این راه همراهمون باشین یه سر به وبلاگم بیاین زودتر و پست ثابتمو بخونین و بگین چند جز می تونین تلاوت کنین تا اسمتون رو ثبت کنم....