پیشینه پروژه : هنر برای حفاظت

حضور مهندس بیژن دره شوری وهمسرشان زمینه را برای گام های بعدی پروژه (پروژه اکوتوریسم و پروژه صنایع دستی)فراهم ساخت. در سالهایی که این زوج پرتلاش و عاشق ایران زمین در جزیره قشم زندگی می کردند در عین تلاش مهندس دره شوری برای حفاظت از طبیعت به ویژه لاک پشت پوزه عقابی ، خانم پروین دره شوری تمام تلاش خود را برای کمک به بانوان روستا برای تولید صنایع دستی بکار بردند و حاصل آن بافت گلیم های سوزنی زیبایی بود که از عناصر طبیعی منطقه به ویژه جانوران جزیره قشم الهام گرفته بود.


خلق طرح های نشات گرفته از حیات وحش منطقه به ویژه جانوران بومی جزیره قشم از دیگرفعالیت های ارزنده ایشان محسوب می شد.

                 

پس از پایان مرحله اول پروژه حفاظت از لاک پشت پوزه عقابی در خرداد 1386 با حمایت بخش کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی سازمان ملل متحد(SGP) پروژه ای برای اکوتوریسم روستای شیب دراز به موسسه آوای طبیعت پایدار پیشنهاد شد.هدف این پروژه ارتقاء معیشت جامعه بومی و زمینه سازی حفاظت پایدار از لاک پشت پوزه عقابی با کمترین آسیب به محل تخم گذاری لاک پشت بود.

این فعالیت در ابتدا داوطلبانه انجام شد پس از مدتی برای رسیدن به نتیجه موثرتر به پیشنهاد دفتر SGPپروژه هنر برای محیط زیست تعریف و آرام آرام مراحل خود را طی کرد.

گلابتون دوزی جزیره قشم نوعی سوزن دوزی است که در مناطق جنوبی ایران به ویژه در حاشیه خلیج فارس از گذشته های دور رونق داشته است .این نوع سوزن دوزی به طور خاص بر روی شلوارهای رنگی بانوان حاشیه خلیج فارس و دریای عمان هنوز هم مشاهده می شود .
متاسفانه با ترویج زندگی ماشینی و تغییر و تحولاتی که در نحوه زندگی افراد رخ داده است این سوزن دوزی ها و استفاده آن در شلوارها و پیراهن های محلی دیگر همچون گذشته رونق ندارد
  به طور عمده تنها زنان مسن و یا مادران به این هنر توجه دارند و به این سوزن دوزی ها به سبک سنتی خود ادامه می دهند .

پروژه" ارتقاء وضعیت معیشت جامعه محلی با تکیه بر اکوتوریسم از طریق صنایع دستی" (هنر برای محیط زیست) با هدف ارتقای سطح زندگی مردم بومی از طریق تشکیل سازمان محلی زنان و بازاریابی صنایع دستی آغاز از انتهای سال 1386 رسما آغاز شد.

این پروژه با معرفی هنر گلابتون دوزی درسطح وسیع تر وتشویق جوانان به استفاده کاربردی از این هنر به عنوان یک معیشت مکمل، در پی حفظ و احیای این هنر بود.  بانوان بومی به جای تولید محصولات بزرگ و پرکار، به تولید محصولات کوچکتر و کاربردی تر مانند جاموبایلی، کارت تبریک، کیف ، مانتو و... روی آوردند و امکان خرید برای مخاطبان و سلیقه های مختلف را فراهم نمودند.

پروژه صنایع دستی روستای شیب دراز:

همان گونه که اشاره شد پروژه صنایع دستی روستای شیب دراز از دل پروژه اکوتوریسم پدید آمد.
زمانهایی که می توانست به استراحت سپری شود با جدیت ودقت کافی برای گفتگو و تعامل با بانوان و یافتن راهکارهایی برای بهبود محصولات می گذشت. این تعاملات و گفتگوهای ساده به نتایج قابل توجهی منتهی می شد.


طرح ها و ایده های نو را با یکدیگر تجربه می کردیم.
در ابتدای پروژه معمولا اولین ایده ها را راحله فتاحی توسعه یار گروه بانوان شیب دراز پیاده می کرد. ظرافت کار این بانوی هنرمند تا حدی است که گلابتوندوزی او در میان مجموعه ای از گلابتون دوزی ها براحتی قابل تشخیص است.
این گلابتون دوزی های دستی مانند جواهر می درخشد. دانه های پولک کار شده با ظرافت خاص زیبایی آن را دوچندان می کند.محصولات جدید به تعداد محدود تهیه می شد و برای آزمایش به تهران آورده می شد.خریداران آن اکثرا طبیعت گردان و نیز راهنمایان طبیعت گردی بوده و هستند.

از جمله این محصولات جدید می توان به شال و روسری هایی با گلابتون آماده شد اشاره نمود. پس از آن انواع  کارت پستال و دفترچه یادداشت با گلابتون دوزی تولید شد.

بعد از اجرا پروژه در روستای شیب دراز و موفقیت آن . در روستای برک خلف هم این فعالیتها به ضورت جدی انجام شد

گلابتون دوزی روستا برک خلف

بخشی ازفعالیت های انجام شده درپروژه توسط آوای طبیعت پایدار:

- اجرای کارگاه های آموزشی مختلف.
- کاربردی کردن محصولات بومی و تولید محصولات قابل فروش.
- کمک به تولید سوزن دوزی های کم کارتر و ساده تر.
- تولید صنایع دستی با کیفیت مناسب (قابل شستشو ، استفاده ازپارچه با رنگ ثابت و...).
- استفاده از رنگ ها و پارچه های متناسب با نیاز بازار و تا حد امکان هماهنگ با مد.
- تلاش برای علاقمند کردن جوانان بومی روستاهای مورد نظر به استفاده از لباس های بومی خود.
- قیمت گذاری منطقی متناسب با کیفیت محصول.
- معرفی پروژه به آژانس های مسافرتی تورگردان جهت برنامه ریزی برای بازدید از فروشگاه های صنایع دستی روستا.

-آموزش بانوان بومی جهت ارائه توضیحات کافی از طرف اعضای سازمان محلی در مورد نحوه شکل گیری گروه و هدف حفاظتی.
- طراحی وچاپ کارت ویزیت وبروشور صنایع دستی و توزیع آن در هتل ها و مراکز اقامتی.
-نمایش و عرضه گلابتون دوزی های کاربردی شده (کیف، جاموبایلی ، کارت پستال و...) در نمایشگاه های مرتبط با گردشگری (نمایشگاه های بومی ، ملی و بین المللی ).
-چاپ مقاله ، ارائه خبر ، و اطلاع رسانی از طریق رسانه های گروهی از جمله صدا و سیما،روزنامه های پرتیراژ و مجلات گردشگری و...
- تشویق کودکان و نوجوانان جهت یادگیری گلابتون دوزی.

-ایجاد ارتباط مستقیم بین تولید کننده و خریدار جهت درک شرایط واقعی بازار.
- استفاده از گلابتون دوزی به عنوان هدیه های تبلیغاتی جهت معرفی محصول.
- توجه به نظرات خریداران و تلاش برای ارتقاء کیفیت به طور مداوم و براساس امکانات موجود.
- دعوت از بانوان پروژه در کنفرانس ها و جلسات مرتبط با گردشگری.
- ارتباط و تعامل مستمر با نمایندگان پروژه در همه مراحل کار و پس از پایان پروژه.
- تشویق طبیعت گردان و طبیعت دوستان و سایر افراد علاقمند به ایران زمنی جهت حمایت پروژه به ویژه آموزش خیاطی، طراحی و...
- ایجاد ارتباط بین اعضای سازمان محلی پروژه با ارگان های ذی ربط و معرفی آنها به مسولین صنایع دستی ( به ویژه تهران و هرمزگان).
- کمک به فروش محصولات تولیدی به ویژه در فصل تابستان که فروش مستقیم در جزیره با مشکلات جدی مواجه است(به علت کاهش سفر به جزیره).

 

/ 0 نظر / 200 بازدید